ZIĘC I SYNOWA

Czy mamy z kolei omawiać ich obowiązki wobec teściów? Przewijają się one poprzez całą książkę, bo związane są przede wszystkim z dobrym wychowaniem i szacunkiem wobec osób starszych. Jedno tutaj jednak trzeba dodać: teściom należy się uprzejmość nie tylko poprawna, ale płynąca z głębi serca. Nie powinni nigdy sądzić, że są już niepotrzebni. Kochają swoje dzieci i najczęściej gorąco pragną przelać część uczuć na żonę syna lub męża córki, a z kolei – na wnuki.

Trzeba także wspomnieć, choć obecnie sprawy nie są już tak aktualne, że nikomu nie wolno wstydzić się teściów albo rodziców z powodu ich braku wykształcenia czy wyglądu. Chyba wszyscy rodzice pragną, aby dzieci ich prześcignęły, by zdobyły to, czego sami nie mogli osiągnąć. Jeżeli zatem dziecko, synowa lub zięć, znajdujące się wyżej w hierarchii społecznej, okazują rodzicom lekceważenie i wzgardę, wyrządzają im wielką krzywdę. Takie postępowanie, nacechowane grubiaństwem i niegrzecznością, graniczy z przestępstwem, jest niemal zbrodnią.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>