ZAZDROŚĆ

O bezpodstawnej zazdrości nie będziemy mówić. Jak jednak postępuje kulturalny człowiek, gdy jego zazdrość jest uzasadniona? Przede wszystkim stara się opanować swoje uczucie. Czy szlochy, awantury przyniosły kiedykolwiek pozytywne rezultaty?

Kto w takich wypadkach nieustannie skarży się znajomym na swój los lub docinkami i aluzjami próbuje kompromitować swego partnera, jest nie tylko nietaktowny, ale i niemądry. Ośmiesza bowiem sam siebie i stawia w kłopotliwym położeniu tych, którzy muszą wysłuchiwać jego zwierzeń. Postępowanie takie nieraz pogłębia przepaść między pokrzywdzonym i winowajcą. Natomiast taktowne zachowanie, dyskrecja, cierpliwość i wspaniałomyślność prowadzą w większości wypadków do porozumienia.

Prawie każde małżeństwo przechodzi jakieś wstrząsy i powikłania, które później albo jeszcze mocniej „cementują” związek, albo niekiedy wiodą nawet do zerwania. Wszystko zależy od postawy obu stron w okresie kryzysu.

Burza oczyszcza atmosferę. Ale w klimacie pełnym burz nie ma odprężenia i nie mogą odbywać się żniwa. Bez względu jednak na wyniki nie wolno się powodować żądzą zemsty. Chęć odwetu może nas skłonić do czynów, których będziemy żałować przez całe życie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>