WZOROWA POSTAWA

Pogniecione poduszki możemy również z lekka wyrównać, lecz bez ostentacyjnego potrząsania, trzepania itp. Trzeba ładnie stać… Może się Wam wydaje, że to bardzo łatwe. Wystarczy tylko prosto stanąć i już. Prosto, ale jak? Na baczność – śmiesznie: z rozstawionymi nogami? – nieestetycznie. Wielu ludzi szuka wtedy jakiejś deski ratunku: zapalają papierosa, częstują nim: podpierają ściany, piece, meble, chwytają swego rozmówcę za klapę, za guzik lub biorą pod ramię: inni przestępują z nogi na nogę, biorą się pod boki, wkładają ręce do kieszeni – słowem, ratują się jak mogą.

Wreszcie z ulgą dopadają krzesła, aby spocząć po trudach i niepokojach. Stać trzeba spokojnie, pamiętając o ładnej postawie szyi i Karków, nie napinając mięśni. Można ciężar ciała przenieść na jedną nogę. W takiej pozie ustawiali modelki liczni malarze i rzeźbiarze wszystkich czasów.

Co robić z rękami. Żadna z części ciała nie daje się tak we znaki jak ręce: niekiedy nie wiadomo, co z nimi robić. Okazuje się, że są zupełnie niepotrzebne. Nie można ich przecież krzyżować na plecach, włożyć do kieszeni (to wolno robić panom w krajach anglosaskich, jednak pod warunkiem, że tylko końce palców będą w kieszeniach). Nawet w pozycji siedzącej, gdy się nimi nie posługujemy, nie jemy, nie palimy papierosa, ręce również zawadzają. Autorka pewnej niemieckiej książki o dobrym wychowaniu twierdzi, że kto plecie warkoczyki z frędzelków obrusa, robi kuleczki z chleba, drze papierek, buduje, domki z krążków od piwa, lamie zapałki, obraca solniczkę lub kieliszek, dotyka bezustannie twarzy albo, co gorzej, drapie się w głowę, czyści paznokcie, dłubie w zębach itp., czyli nie umie panować nad swoimi rękami, ten daje niezbity dowód, że i nad sobą panować nie potrafi, jest niezdyscyplinowany.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>