W JAKI SPOSÓB SIĘ MYĆ

Skoro już poruszamy sprawę włosów, poruszmy też tak wstydliwy temat jak wszy. Są wszy głowowe, łonowe i odzieżowe. Wszystkie rozłażą się bardzo łatwo. Jeśli ma je ktoś z domowników, prawdopodobnie przeszły już na innych. Gdy do szkoły przyniesie je jeden maluch lub jeden kilkunastoletni brudas, wkrótce będą zawszeni wszyscy. Ale czysty człowiek nie dopuści do rozmnożenia się tych insektów. Dawniej wystarczało posypać głowę którymś z proszków zawierających DDT. Ale obecnie tego środka raczej się nie używa, a w wielu krajach został zupełnie wycofany z handlu i produkcji. Toteż zwalczanie wszawicy wróciło do dawnego, niezawodnego „leku”, jakim jest ocet lub spirytus sabadylowy.

Trzeba natrzeć włosy i skórę głowy tym octem, przewiązać głowę chusteczką i dwukrotnie powtórzyć wcieranie, aby wytępić wszy, które mogły się jeszcze wylęgnąć z jajeczek.

Paznokcie bardzo wiele mówią o człowieku: o jego zawodzie, pracowitości, a przede wszystkim o zamiłowaniu do czystości i porządku. Niekoniecznie trzeba chodzić do manicurzystki, aby mieć schludnie utrzymane paznokcie. Ale koniecznie należy uży wać w tym celu szczoteczki. Wydobywanie „żałoby” spod paznokci nożykiem czy nożyczkami jest dopuszczalne tylko wtedy« gdy nie ma możliwości wymycia rąk szczoteczką.

Spróbujcie zrobić przegląd rąk, a zauważycie, jak niewielu, niestety, ludzi dba o paznokcie. Czasem, co jest najwstrętniejsze, brud pokrywa warstwa lakieru. Niezależnie od tego, kim się jest – sprzedawczynią w sklepie, dyrektorem, konduktorką czy artystką – trzeba mieć czyste ręce i paznokcie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>