UMIEJĘTNOŚĆ POSTĘPOWANIA

Przede wszystkim nie należy wydawać sądu o ludziach tylko na podstawie ich cech zewnętrznych. „Skromność, małomówność nie świadczą wcale o głupocie, niewyrobieniu, braku uzdolnień. Tak samo jak pewność siebie, wytworny strój, wymowność nie są świadectwem bogactwa ducha i intelektu.

Podobno najlepiej poznaje się człowieka w szczęściu i nieszczęściu. Czy w obliczu niebezpieczeństwa myśli tylko o sobie, czy i o innych? Czy w tragicznej chwili potrafi się zachować godnie, czy nie? Czy w nieszczęściu poratuje przyjaciela, czy odwróci się od niego?

Szwedzi uważają, że ludzie najlepiej poznają się w podróżach. Stałe przebywanie z sobą przez kilka, kilkanaście dni i dłużej pozwala wystarczająco się zorientować w wadach i zaletach towarzyszy podróży. Wychodząc z tego założenia, starają się, aby przyszła para małżeńska, zanim się na ślub zdecyduje, najpierw odbyła wspólną, parotygodniową wycieczkę. Według nich, tylko w ten sposób mogą się „otworzyć oczy” zakochanej parze.

Gdy w końcu uda nam się poznać człowieka, odnosimy się do niego tak, jak nakazuje sprawiedliwość i takt. Na tym też polega mądrość ludzka. Inaczej trzeba postępować z osobą nieśmiałą i skromną, inaczej z brutalem. Gadule nie powiemy tego, co powierzymy komuś dyskretnemu i godnemu zaufania. Nie zapominajmy, że kultura i takt obowiązują zawsze i wszędzie i że są orężem najskuteczniejszym. Opowiem Wam pewną prawdziwą historię.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>