UMIEJĘTNOŚĆ PORUSZANIA SSĘ

Czy zastanawialiście się kiedy, jak bardzo charakterystyczne dla każdego człowieka są jego ruchy? Krótkowidz poznaje znajomego nie po twarzy czy ubraniu, ale po chodzie, sposobie odwracania się, skłaniania głowy, uchylania kapelusza.

Przypomnijcie też sobie, że wszyscy tzw. przystojni ludzie, których znacie, umieją się zgrabnie poruszać. Często tylko w tym właśnie tkwi cały ich urok. Nienaganne, klasyczne linie twarzy czy wspaniała sylwetka jakże tracą, gdy posiadacz ich wymachuje rękami idąc, gdy ruchy ma kanciaste, szorstkie lub nieopanowane.

Natomiast mimo brzydkich rysów, np. maleńkich oczu, zbyt dużego czy zbyt małego nosa, wystających zębów, można, gdy się ma ładną postawę i pełne wdzięku ruchy, uchodzić za osobę bardzo przystojną.

Spójrzmy jeszcze na tę sprawę od strony anatomii i fizjologii. Oto mamy mięśnie i stawy, bardziej lub mniej ruchome. Całe ciało opieramy jakby na ramie kośćca, który przyjął pozycję pionową.

Te warunki anatomiczne żądają od nas tego, co nazywa się prawidłową postawą. A więc głowa, ramiona i plecy mają być nie pochylone, lecz wyprostowane, nogi wyprostowane w kolanach: swobodny, sprężysty chód.

Taka właśnie prawidłowa postawa sprzyja zdrowiu. Klatka piersiowa nie jest zapadnięta, wciśnięta między ramiona. Brzuch nie wysuwa się ku przodowi. Przy takiej postawie najmniej ruchome mięśnie grzbietu odpoczywają, pracują zaś mięśnie i stawy ruchome, jak stawy kolanowe czy mięśnie bioder lub pasa.

Badania fizjologiczne wykazały, że najmniej męczymy się utrzymując prawidłową postawę. To nasunęło wiele wskazań dotyczących pozycji przy pracy. Pozycja pochylona jest o wiele bardziej męcząca niż wyprostowana. Schylanie się jest bardziej męczące niż np. przyklękanie z wyprostowanymi plecami. Zachowanie zatem prawidłowej postawy jest nie tylko sprawą urody lub dobrych manier, ale oszczędzania sił i zdrowia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>