UBRANI „TAKTOWNIE”

Dostosowanie ubioru do okoliczności jest sprawą taktu. Urzędniczka przychodząca do biura w wydekoltowanej przezroczystej bluzce postępuje niewłaściwie. Jeśli ktoś na pogrzeb ubierze się w suknię bajecznie kolorową, niech się nie zdziwi, że wywoła zgorszenie. Jak nie wypada spacerować po ulicy w kostiumie kąpielowym lub w tym stroju zasiąść do obiadu, tak samo niestosownie jest przechadzać się po plaży w całkowitym ubraniu, wywijając laseczką i rozdając wkoło „roznegliżowanym” paniom uśmiechy oraz ukłony kapeluszem. W domu przyjmując gości, trzeba się ubrać ładnie, ale nie ' tak, by żenować i olśnić przybyłych. Jeśli znajomi – mniej bliscy – wpadną bez uprzedzenia i zastaną nas nie przygotowanych. lepiej przeprosić ich i przebrać sit,' niż siedzieć w szlafroku (podomce) lub jakimś roboczym stroju.

W i z y t a, herbatka z tańcami, imieniny wymagają starannego ubrania. Umalujmy sit: umiejętnie, odświeżmy, uczeszmy dokładnie włosy, włóżmy klipsy, korale, czy co tam każe moda: niech nawet na naszej codziennej sukience, jeśli nie mamy innej, będzie widać, że zrobiliśmy wszystko, co można, by uczcić miłą uroczystość zetknięcia się z przyjaciółmi i znajomymi.

Panowie są ogoleni, uczesani, zakładają ładniejszy krawat, odprasowane spodnie i jeżeli posiadają – ciemniejsze ubranie. Teatr, koncert, akademia. Tylko na premiery, które są niejako ..towarzyskim wydarzeniem”, można się ubierać wieczorowo, galowo. Na normalne przedstawienie wystarczy dobra niedzielna, popołudniowa suknia. Panowie wkładają ciemniejsze ubrania: w lecie – mogą być jasne. Chęć wyróżnienia się strojem i ,,zaćmienia” innych jest nietaktem. O braku kultury świadczy również zupełne lekceważenie obyczajów przyjętych przez wszystkich. A zatem nie wypada przyjść do teatru w swetrze narciarskim, nie mówiąc już o szortach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>