SZTUKA PRZEDSTAWIANIA SIĘ

Jeśli panowie lub panie zawierają ze sob

Zawsze pan powinien zaczekać, aż pani wyciągnie do niego rękę. U nas uścisk dłoni przy przedstawianiu jest konieczny, w wielu jednak krajach, np. Anglii, Ameryce, zamienia się tylko ukłony.

Zwroty: „Bardzo mi miło”, „Bardzo mi przyjemnie” są przestarzałe i obecnie zbędne. Jeśli koniecznie chcemy coś powiedzieć, to raczej nie w telegraficznym, uprzejmościowym skrócie, ale ze szczerą radością. Na przykład: „Ogromnie się cieszę, tyle już o panu słyszałem” lub coś w tym rodzaju.

Całowanie w rękę przy przedstawianiu, powitaniu i pożegnaniu jest przestarzałym zwyczajem, sprzecznym z zasadami higieny. Niech panowie nie myślą, że kobietom sprawia przyjemność, gdy mężczyzna dotyka wargami jednej dłoni po drugiej. Pocałunek, nawet w rękę, zachowajmy na bardziej intymne sytuacje, nie szafujmy nim przy każdej okazji.

Walkę z „cmoknonsensem” prowadził swego czasu tygodnik „Przekrój”. Niestety, jak dotąd, z małym skutkiem. Nie wpajajmy chociaż dzieciom tego nawyku. Skóra rąk stanowi siedlisko zarazków, a miody organizm jest na nie szczególnie podatny.

’Formy przy przedstawianiu. Jak technicznie ma wyglądać przedstawianie? Gospodarz przedstawiający gości gestem ręki wskazuje na osobę, której nazwisko wymienia. Przedstawiana kobieta pochyla głowę, mężczyzna zaś lekko skłania cały tułów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>