SPRAWY DROBNE, ALE WAŻNE CZ. II

Natomiast wypada zwrócić się do kogoś obcego o rzeczową informację, np. zapytać o godzinę lub poprosić o wskazanie danej ulicy, ale takie pytanie trzeba zawsze poprzedzić słowem „przepraszam”.

Pewna aktorka opowiadała mi taką przygodę. Wracała późno z tealru. Za nią szło trzech panów. Zaczęli ją zaczepiać, przygadując zresztą zupełnie dowcipnie. W pewnej chwili zatrzymała się i ze śmiechem powiedziała: „Moi drodzy, jestem bardzo rada, że mi tak dyskretnie towarzyszycie, ale doprawdy moglibyście być moimi synami.” Rzeczywiście miała syna dużo starszego od nich Młodzi ludzie wyraźnie się speszyli. Ona zaś dodała: „No trudno, wpadliście, teraz musicie mnie odprowadzić do domu.” I ruszyli we czwórkę, dowcipkując i bawiąc się wesoło przez całą drogę.

W tej małej przygodzie nikogo nie obowiązywało przedstawianie się i wszyscy byli zadowoleni: starsza pani, ze nie szła sama, młodzieńcy, ze pozwoliła im wybrnąć z niezręcznej sytuacji.

Zaczepianie na ulicy, zwane z uśmieszkiem „podrywaniem”, nie mieści się w ramach dobrego wychowania, chyba że jest robione dowcipnie, z wdziękiem i gdy … obie strony do tego dążą. Zwykle zaczepiają mężczyźni. I – warto pamiętać, że już cień kokieterii ośmiela śmiałka. Jeśli jednak postawa zaczepianej osoby jest zdecydowana i stanowcza, a więc w ogóle ignoruje zaczepkę lub – w razie potrzeby – da ostrą odprawę, podrywacz rezygnuje.

Dziewczyna, kobieta, która zaczepia panów na ulicy, jest albo bardzo młoda i głupia, albo… należy do tzw. marginesu społecznego (lub może być. tak potraktowana). I mimo równouprawnienia – nic się tu me zmieniło

Jak zawsze, tak i tu bywają wyjątki. Człowiek człowiekowi nie powinien byc wilkiem. Więc trzeba wyczuć sytuację, bo nieraz się zdarza, że z kimś zupełnie obcym wymieniamy przyjaźnie kilka zdań, mówimy o wrażeniach, udzielamy informacji, a nawet – zdarza się – ze zawieramy znajomość. Ileż takich właśnie znajomości zaczęło się w ogonkach! Tylko wtedy tego typu „zaczepki” mają zupełnie inny charakter niż to, co młodzież lubi 'nazywać „podrywaniem”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>