PRZY PRZYWITANIU

Kiedy zdjąć kapelusz? Zawsze, gdy wchodzimy do domu prywatnego, do kościoła, do biura, do lokali rozrywkowych, na wystawy w zamkniętych pomieszczeniach itp. W sklepach zwyczaje panujące w państwach zachodnich nie nakazują zdejmować kapelusza: tym bardziej można pozostać w berecie. Zwyczaj ten bardzo by się i u nas przydało rozpowszechnić, gdyż rzeczywiście nieraz aż przykro patrzeć, jak mężczyzna kręci się bezradnie trzymając w jednej ręce paczki, a w drugiej kapelusz, z którym nie wie, co zrobić, gdy przychodzi do szukania portfelu i płacenia.

Przy witaniu się na ulicy mężczyzna powinien zdjąć kapelusz. Bardzo uprzejmi i szarmanccy panowie spotykając kobietę zdejmują nawet beret, choć zwyczaj tego nie wymaga. Przy pożegnaniu najpierw zdejmuje się kapelusz, a potem ujmuje podaną przez kobietę rękę, którą przez chwilę można za- trzymać. Jeśli jednak trwa to dłużej, staje się kłopotliwe i niewłaściwe: tak samo jak kordialne potrząsanie dłonią.

Ukłonem kobiety jest grzeczny skłon głowy. Dobrze wychowana niewiasta wybiera przy tym ze swego bogatego repertuaru inny uśmiech dla przyjaciółki, inny dla jej matki, jeszcze inny dla sympatycznego kolegi. Zadzieranie nosa lub wyzywająca niedbałość przy ukłonie nie są oznakami dobrych manier. Ale zdarzają się sytuacje, w których kobieta musi odpowiedzieć lodowatym spojrzeniem na ukłon i… powinna umieć to zrobić.

Podawanie ręki również jest sztuką, słusznie uważaną za charakteryzującą ludzi. Zbyt energiczny uścisk sprawia ból, za słaby – jest nieprzyjemny, powinien zatem być mocny, szczery, krótki i dokonany całą dłonią. Należy jednocześnie spoglądać w twarz tego, z kim się witamy albo żegnamy. Nigdy nie podaje się paru palców. Nie wolno też cofać wyciągniętej prawicy, gdy spostrzeżemy, że czyjaś ręka jest brudna. Trudno! jeśli spotykamy się z usprawiedliwieniem, rzucamy nawet parę miłych słów. Osoba zaskoczona nieoczekiwanymi odwiedzinami powinna przeprosić, umyć ręce i dopiero wtedy się przywitać. Jest to właściwsze ni7 wycieranie dłoni w fartuch lub podawanie przedramienia

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>