PRÓŻNY I SZYDERCA

Szyderca. Szydercy są często nie do zniesienia. Przeważnie rekrutują się z młodych ludzi, którzy uważają, że ten właśnie styl dodaje im powagi. Nie zdają sobie sprawy, że nikt ich nie lubi i że po prostu są źle wychowani. Ranią uczucia innych, wystawiają na pośmiewisko ich najbardziej bolesne, wewnętrzne sprawy, są w najwyższym stopniu nietaktowni.

Najlepiej jest unikać takich ludzi. A niekiedy warto poważnie z nimi porozmawiać i wytłumaczyć im, jak bardzo narażają się na antypatię i niechęć otoczenia, pokazać przede wszystkim, ile krzywdy czy przykrości mogą sprawić innym.

Niegrzeczny. Jeśli ktoś jest w stosunku do nas niegrzeczny, wcale to nie oznacza, ze i my możemy być tacy sami. Nieraz nasza uprzejmość zmusza impertynenta do poprawnego zachowania. Jeżeli jednak taka rrietoda nie skutkuje, powiedzmy otwarcie, ale spokojnie, że nie odpowiada nam taki ton, i wyprośmy gościa za drzwi albo sami opuśćmy pokój.

Odróżniajmy jednak brak ogłady pochodzący z nieznajomości form od ordynarnego sposobu bycia brutala luo od niegrzeczności umyślnej, wynikającej z chęci urażenia kogoś. Niegrzeczność niezamierzoną zawsze trzeba wybaczyć.

Próżny. Myślisz, że Ty nim nie jesteś? Jeżeli oglądasz grupowe zdjęcia, kogo najpierw odszukujesz? Siebie, prawda? Jeśli usłyszysz przypadkiem, że o Tobie mówią, czyż nie zatrzymasz się, aby tej rozmowy posłuchać?

Lubimy, kiedy nas chwalą i wyróżniają. Człowiek uprzejmy pamięta o tym. Dlaczego nie zrobić bliźniemu przyjemności? Poczucie taktu ustrzeże nas przed tym, by pochwały nie przeistoczyły się w płaskie pochlebstwa. Natomiast osobom ogarniętym pychą dawajmy zdecydowaną odprawę, zbywajmy je ironią. Pycha, wada u ludzi posiadających władzę wręcz niebezpieczna, jest zawsze cechą niezmiernie szkodliwą społecznie. Ludzie próżni mogą być sympatyczni, pyszni – nigdy.

Skąpy. Jedną z najbardziej przykrych wad ludzkich obok pychy jest skąpstwo Bywa nieraz przyczyną podłości, oszustwa, złodziejstwa, nawet zbrodni. Skąpi potrafią zatruć życie innym, znęcając się nad nimi moralnie i fizycznie.

Trzeba jednak skąpych odróżnić od oszczędnych. Skąpy nie da drugiemu tego, co mu jest winien. Oszczędny zawsze chętnie wykona swoje zobowiązania. Oszczędność jest zaletą: musimy ją jak najbardziej popierać i propagować. Skąpców nigdy o nic nie prośmy i nie liczmy na bezinteresowność, do której nie są zdolni.

Jest rzeczą oczywistą, że omawiane przywary nie występują powszechnie, ani też nie zawsze górują nad innymi cechami człowieka. Typów ludzkich jest niezliczona ilość: jeśli przeważają w nich cechy dodatnie, współżycie czy sposób postępowania z nimi nie nastręcza trudności: toteż takich przykładów przytoczyłam najmniej, ograniczając się przede wszystkim do tych, w których dominują cechy negatywne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>