PRACUJ NAD SOBĄ

Poznanie siebie ułatwia poznawanie innych. Zawsze warto zdobyć się na odrobinę choćby samokrytycyzmu, by odnaleźć swoją najbardziej uderzającą i przykrą wadę. Jeżeli ktoś jest gadatliwy, niech o tym pamięta i stara się umilknąć w porę. Gadatliwi są postrachem w towarzystwie. Znam śliczną kobietę: kto ją widzi, mówi „laleczka” i z sympatią się do niej odnosi, dopóki nie spróbuje z nią pogawędzić. Piękna pani bowiem zasypie go lawiną słów, nie dopuści do głosu i zanudzi na śmierć. Później ucieka się na sam jej widok.

Ale unikajmy drugiego przeciwieństwa. Nie bądźmy nudnymi mrukami, nie mającymi nic do powiedzenia. Pamiętajmy też, że niejednokrotnie gest, spojrzenie niż słowa. Kto jest popędliwy i łatwo ulega irytacji, niech pomyśli, zanim wybuchnie, że przecież jest istotą obdarzoną wolą, może 2atem zrobić ze sobą, co zechce. Niech więc opanuje złość.

Bardzo wiele rzeczy zdolni jesteśmy sobie wmówić. Można sobie wmówić chorobę, co się rzeczywiście nieraz zdarza, zwłaszcza ludziom nerwowym, uczulonym: lecz można również wmawiać w siebie różne stany psychiczne, na przykład smutny lub wesoły nastrój, lęk i przerażenie, a także siłę woli i odwagę. Istnieją tacy, którzy sobie wmawiają, że są do niczego niezdolni, że prześladuje ich pech, że cały świat jest przeciw nim. Spróbujcie jednak tych samych ludzi [»budzić do czynu, przekonać ich,, że cieszą się uznaniem, że wiele potrafią, wtedy powoli wraca im wiara w siebie. Rozejrzyjcie się wśród swoich przyjaciół i znajomych: kogo najbardziej lubicie? Tych. którzy utrwalają Waszą wiarę w siebie, pomagają Wam pracować nad sobą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>