POMOC DOMOWA

Kiedy praca w domu przekracza nasze siły, gdy nie możemy osobiście opiekować się dzieckiem czy osobą chorą, musimy uciekać się do pomocy osób, które bardziej lub mniej fachowo za nas te obowiązki wykonają.

Najczęściej potrzeba pomocy doraźnej, a takiej mogą nam udzielić pracownicy specjalnej spółdzielni usługowej lub też studenci zrzeszeni w swych spółdzielniach. Osoby ze spółdzielni usług domowych są zwykle fachowcami: studenci – na ogół nie, choć podejmując takie prace często, wypełniają je z wprawą, doskonale.

Za wykonanie usługi, rzecz oczywista, od razu trzeba zapłacić według umownych stawek. Podczas wykonywania usług można, jeśli jest na to czas, dyskretnie czuwać nad nimi. Należy wyraźnie określić, co ma dana osoba zrobić: wszelkie nasze życzenia przedstawiamy przed podjęciem pracy, a nie w czasie jej trwania. Przecież osoba fachowa może lepiej od pani domu wiedzieć, jak co wykonać. Nie pouczamy osoby, która przyszła naprawić lodówkę czy telefon. Dlaczego więc mamy wyjaśniać, jak mają być np. wy- trzepane dywany. Niemniej jednak nieraz warto będzie zaznaczyć, że starego cennego dywanu nie wolno trzepać trzepaczką, wystarczy odkurzacz, i to delikatnie używany.

Jeśli polecamy komuś wyprowadzenie niemowlęcia na spacer, ustalmy, dokąd opiekunka ma się udać, abyśmy mogli każdej chwili tam trafić. Usługi domowe w zasadzie powinno się traktować tak jak wszystkie inne usługi. Ale ponieważ osoby, które nam je oddają, nieraz przebywają długie godziny w naszym domu, można je w pewnej mierze potraktować jak… gości. To znaczy zaproponować jakiś skromny posiłek: herbatę czy filiżankę mleka, czy też drugie śniadanie lub nawet obiad.

W nielicznych domach pracują stałe pomoce domowe – młode lub starsze kwalifikowane gosposie. Gosposia może mieszkać oddzielnie i spędzać 8 godzin dziennie w domu pracodawcy albo mieszka w nim i wówczas praca jej nie jest dokładnie określona godzinami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>