Słodycze, bogate w cukier i, jeśli chodzi o ciastka, często w tłuszcz, są wysokokaloryczne. Aby cukier i tłuszcz zostały w organizmie spalone, muszą być poddane intensywnej przemianie materii. Sprzyja temu ruch, ciężka praca, znaczny wysiłek fizyczny. Młodzież, która uprawia sport i jeszcze rośnie, ludzie ciężko pracujący, jak żniwiarze, górnicy, hutnicy, łatwo spalają tłuszcz i cukier w organizmie, dzięki czemu ciężar ich nie zwiększa się od tego rodzaju produktów Urzędnicy, którzy prowadzą siedzący tryb życia, czy nieruchliwi starsi ludzie stają się natomiast otyli i wskutek tego nieestetyczni.
Z pewnością nieopanowanie apetytu, łakomstwo i obżarstwo nie jest oznaką dobrego wychowania i źle świadczy o kulturze. Przypomnijmy najważniejsze zasady zachowania zdrowia. Można je zsumować w czterech punktach. Oto one:
– racjonalne odżywianie
– ruch, gimnastyka i dotlenianie organizmu na świeżym powietrzu
– dbałość o skórę („organ zaniedbany”) – higiena i czystość
– pogodne usposobienie, czyli dbałość o nerwy.
Wszystkie te drogi do pełnego zdrowia czy warunki jego osiągnięcia są równie ważne i – przyznajmy szczerze – w zakresie każdej z nich popełniamy wiele błędów'. Odżywiamy się nieracjonalnie i nieprawidłowo. Jadamy na ogół zbyt wiele, a szczególnie za dużo słodyczy (ciast i ciastek, cukru), poza tym tłuszczów (boczek, słonina, tłusta wieprzowina), ziemniaków, potraw mącznych i pieczywa, a za mało nabiału, ryb, warzyw i owoców. Jadamy nieregularnie i pijamy zbyt wiele używek: mocnej czarnej kawy, herbaty, alkoholu…
Leave a reply