MIŁOŚĆ

Mówiąc o kobiecie i mężczyźnie nie sposób pominąć… miłości. Wprawdzie dostarcza ona bardzo wielu niepokojów, a nawet cierpień, daje jednak najpełniejsze szczęście. Kto nie przeżył wielkiej miłości, jest kaleką, przypomina ślepca od urodzenia albo daltonistę.

W sprawach miłości, tego najpiękniejszego uczucia łączącego kobietę i mężczyznę, trudno coś radzić. Zakochani nie widzą świata poza sobą, a kto im nie sprzyja, jest dla nich wrogiem. Młodzież jednak nieraz kocha się w sławnych aktorach, gwiazdach filmowych, pieśniarzach czy pieśniarkach, w sportowcach. Gdyby swoje „ideały” mogła poznać bliżej, jakże często ulegałaby straszliwemu rozczarowaniu.

Toteż przestrogi doświadczonych przyjaciół czy rodziców, że więcej jest wart charakter, dobroć serca, wiedza, pracowitość niż piękne pozory, wykwintne ubrania, harmonijha budowa i uroda, są bardzo prawdziwe, choć niechętnie słuchane. Niejednokrotnie zresztą mamy własne spostrzeżenia: dziwimy się, że mogliśmy obdarzyć uczuciem tę śliczną lalkę o regularnych rysach, lecz pustej twarzy, zarozumiałą i bez serca. Lub że kochaliśmy i poświęcali wszystkie myśli cynikowi, który tylko chciał nas wykorzystać.

Z drugiej strony młodzi ludzie nieraz dziś popadają w przesadę. Uważając się za ultranowoczesnych traktują miłość jako przygodę. Im więcej kochanków czy kochanek, tym większy triumf. Postawa to równie niemoralna, jak niemądra. Tego rodzaju przeżycia zostawiają zawsze w końcu niesmak, bywają powodem wielu rozczarowań, niekiedy nawet rozpaczy: nigdy też nie dostarczą chwil prawdziwie pięknych i wysublimowanych uczuć.

Chyba w niczym nie jest tak potrzebna kultura i wzgląd na innych jak w sprawach miłości i uczuć. André Maurois – pisarz francuski – twierdzi, że między zakochanymi lub kochającymi się za każdym razem, w każdej rozmowie może powstać alternatywa: albo sukces, albo ruina ich związku. „Panie i panowie – mówi – każdy z was stanie wobec takich kłopotów, wcześniej lub później. Wybierajcie zawsze uprzejmość i… wierność. Oto droga do szczęścia!”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>