ŁĄCZENIE BARW

Ważne jest, aby kompletować garderobę we właściwych kolorach, Jeśli nosimy np. brunatne palto, dobierajmy do niego brązowe buciki, sukienki beżowe, zielone, żółte, paśtelowoniebieskie, brązową torebkę, szalik żółty itd„ czyli trzymajmy się tonacji żółtobrunatnej.

Gdy sprawimy sobie palto czarne, wiele rzeczy trzeba będzie do niego dokupić, choćby buciki i torebkę, bo brązowe będą wy- glądały nieelegancko. Czarny kolor można zestawić z białym, szarym, popielatym, niebieskim, lila, fioletowym, czerwonym, żółtym, ale nie z brązowym czy beżowym. Granat bardzo ładnie harmonizuje z białym, popielatym, niebieskim, szafirowym, pewnymi odcieniami żółtego, czerwonego, wiśniowego i lila. Kolory zimne lepiej łączyć z zimnymi, np. stalowy lub marengo z niebieskim,' cieple – z ciepłymi, np.’ rdzawoczerwony z żółtym słonecznym. Zaś zimny żółty (kanarkowy) harmonizuje z zimnym „zgniłym” .brązem lub „butelkową” zielenią.

Umiejętność łączenia barw przejawia się też w dobieraniu szczegółów garderoby. Nawet najładniejsza blondynka, która ubierze się, powiedzmy, w popielaty kostium, a do niego włoży zielony szalik, zielony kapelusik, zielone pantofelki, torebkę i rękawiczki, będzie „przestrojona”. Panowie muszą również zwracać uwagę na dobór kolorów. Problem krawata jest znany nie od dziś.

– „Mężczyzna bez krawata? – To ńie do przyjęcia!”

– „Mężczyzna, który w erze atomowej jeszcze wiąże sobie dobrowolnie sznur na szyi – to niewolnik…”

Między tymi dwoma krańcowymi poglądami znajduje się wiele miejsca na różne inne punkty widzenia. Jedno jest pewne: zobaczyć dziś młodego człowieka w krawacie to nieomal święto. Owszem, wkłada garnitur i krawat do ślubu, na egzamin do profesora-tradycjonalisty, gdy udaje się na wybitnie eleganckie przyjęcie czy bankiet, gdy staje przed obliczem ministra lub – gdy musi… bo bez krawata nie wpuszczą go do lokalu. Jest bowiem jeszcze trochę takich lokali u nas i za granicą, do których wpuszcza się tylko gości „ubranych”, czyli w garniturach i krawatach.

Wprawdzie wciąż jeszcze większość „dorosłych” i starszych panów chodzi w krawatach, ba! mają ich nawet całe kolekcje, ale i wśród nich. są tacy, którzy się wyłamują. Odrzucają krawaty – by się odmłodzić czy ubierać się szybciej i wygodniej?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>