KOLORY – RZECZ BARDZO WAŻNA

Tajemnicą osób, które mają mało pieniędzy, a jednak są szykowne i eleganckie, jest umiejętność dobierania barw. Barwy trzeba dobierać przede wszystkim do koloru włosów i oczu, a następnie umieć je zestawić i łączyć. Szczególną uwagę trzeba zwracać na zharmonizowanie barwy oczu i tkaniny, daje to zawsze efekt niezawodny.

Szatynkom dobrze jest w czerwonym, fioletowym, żółtym i zielonym. Jednak i tutaj są pewne subtelności. Brunetka w mocnej czerwieni będzie wyglądać rażąco, nawet ordynarnie. Powinna być wierna pastelowym odcieniom.

Blondynkom dobrze jest raczej w kolorach stonowanych. Ale i tu są wyjątki. Nieraz jasna blondynka o niebieskich oczach wygląda wspaniale właśnie w intensywnej czerwieni. Za to ostra zieleń może ją zupełnie zeszpecić.

Rudowłose muszą ze szczególną starannością obmyślać barwy odzieży. Zielony, lila, kasztan są dla nich zwykle najszczęśliwsze, ale np. różowy, choćby najpiękniejszy, jest niebezpieczny.

Nie uciekajmy się do czarnych i ciemnych kolorów, dlatego że są „praktyczne” i mniej na nich widać zabrudzenie. Pamiętajmy, że nie przydają kobiecie świeżości, zwłaszcza gdy młodość ma się już poza sobą. Im starsza pani, tym jaśniej powinna się ubierać.

Inna sprawa, że jasne rzeczy wymagają znacznego wkładu pracy: dziś jest to tym łatwiejsze, że istnieje mnóstwo różnych tkanin z włókien syntetycznych, których się nie pierze, a myje, i któ- rych w ogóle nie trzeba prasować. Noszenie białego palta w dużym mieście jest bardzo ryzykowne, gdyż częściej jest ono w pralni niż w użyciu. Ale np. nad morzem można je nosić kilka miesięcy i pozostanie czyste. Barwy należy też dostosowywać do obfitości kształtów. Granatowe ubranie poszczupla: popielaty kostium, płaszcz, suknia zwykle pogrubiają.

Pewne kolory i materiały nadają się tylko na uroczyste przyjęcia, inne – na co dzień. Dobieranie barw, by „się nie kłóciły”, „nie kłuły w oczy”, jest trudną sztuką, ale bez niej nie ma elegancji, szyku i dobrego smaku.

Gdy mamy tylko jeden płaszcz, nie może on być np. czerwony. Widziany dwa razy – wydaje się zachwycający potem opatrzy się. Podobnie jest z innymi rzeczami, jeśli nie mamy ich zbyt . wiele.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>