KIEDY I JAK SIĘ MYC

Skóra oddycha, paruje. Jeśli jej pory zalepione są tłuszczem, potem, łuszczącym się naskórkiem, brudem, wówczas nie może oddychać i nie spełnia należycie swych funkcji. Codzienne zmywanie całego ciała jest więc nie tylko sprawą estetyki, czystości, ale i zdrowia. Kąpiel raz na tydzień to mało: wystarczy jedynie wtedy, gdy codziennie myjemy się od stóp do głowy pod bieżącą wodą. Skóry nie trzeba żałować: jeśli nawet początkowo nie lubi szczotki, szybko się do niej przyzwyczai. Będzie jędrniejsza, dokładniej wymyta oraz wskutek tego wprost leczniczego masażu lepiej odżywiona: szorowanie szczotką powoduje szybsze krążenie krwi, co sprawia, że zimą będzie nam po takim zabiegu cieplej, latem natomiast chłodniej, gdyż przez czystą, wymytą skórę łatwiej będzie wydzielać się pot, który jest regulatorem cieplnym ciała – parując zabiera ciepło skórze i ochładza ją.

Nie jest najważniejsze, czy szorujemy się wieczorem czy rano, istotne jest, abyśmy to robili codziennie. Drugi raz w ciągu dnia powinniśmy się myć od pasa i do pasa: jeśli kąpiel była rano, trzeba się myć starannie przed spaniem, i odwrotnie.

Najwięcej gruczołów potowych jest pod pachami i w pachwinach, a niektórym ludziom pocą się intensywnie ręce i nogi. Te więc miejsca należy myć najdokładniej, po czym posypać je talkiem, a szczególnie pocące się stopy – sproszkowanym kwasem bornym.

Poza tym możemy stosować różne mydełka, kremy, płyny czy pudry dezodorujące, dostępne w każdej drogerii. Ale takim środkiem traktujemy tylko skórę umytą. Mycia nic nie zastąpi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>