KIEDY I JAK SIĘ MYC CZ. II

Szczególnie ważne jest podmywanie się. Mocz stanowi najlepszą pożywkę dla bakterii i niesłychanie szybko się rozkłada, gdy go nie zmywamy. Podobnie jest z krwią oraz odchodami i wydalinami. Przecież około 30°/o naszych odchodów to bakterie. Podmywać się trzeba co najmniej dwa razy dziennie, tj. rano i wieczorem, a najlepiej po każdorazowym zabrudzeniu, gdy tylko jest to możliwe, np. gdy w łazience znajduje się bidet. Po każdym korzystaniu z ubikacji tak mężczyźni, jak i kobiety powinni sta- rannie umyć ręce. Są ludzie, którzy sobie innej sytuacji nie wyobrażają, ale są, niestety, i tacy, którzy wcale tego nie przestrzegają. Jeśli sami wobec siebie nie odczuwają obrzydzenia, niechże wiedzą, że mogą się nimi brzydzić inni.

Zęby powinno się myć po podstawowych posiłkach, a więc 3 razy dziennie. A przynajmniej zawsze rano i wieczorem. Każdy ma, rzecz jasna, swoją szczoteczkę. Dbanie o zęby jest nie tylko sprawą zdrowia i higieny, lecz także kultury. Człowiek, który uważa się we własnym mniemaniu za osobę kulturalną, nie może mieć tzw. nieświeżego oddechu: inna rzecz, że niekiedy ta przykra dolegliwość ma źródło w schorzeniach górnych dróg oddechowych lub żołądka, jeśli więc higiena jamy ustnej nie pozostawia nic do życzenia, a kłopoty z oddechem dają się we znaki, trzeba się poradzić lekarza internisty. Nie można też straszyć ludzi lukami w uzębieniu. Przy dzisiejszych możliwościach leczenia i wstawiania zębów przez ubezpieczalnię czy w spółdzielniach nikt nie może się tłumaczyć brakiem pieniędzy czy brakiem czasu… Nic tak nie szpeci jak braki w uzębieniu, jak zęby nadłamane, jak zęby czarne od niemycia. Piękne, białe zęby są prawdziwą ozdobą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>