JAK ZDOBYĆ PIĘKNA POSTAWĘ

Dają ją darmo, jako dodatek nadzwyczajny, sport i gimnastyka uprawiane stale, systematycznie i rozsądnie. Warto tu wspomnieć, że u wielu niekiedy prymitywnych ludów (np. na wyspie St. Thomas) można zaobserwować zadziwiającą harmonię ruchów. Powoduje ją zwyczaj noszenia ciężarów na głowie.

Ciągłe panowanie nad całym ciałem, zręczne balansowanie ciężarem dla utrzymania równowagi sprawia, że nawet gdy już niczego na głowie nie ma, ruchy i gesty pozostają harmonijne, spokojne.

Przypomnijmy sobie też napomnienia rodziców i wychowawców: „Trzymaj się prosto!”, „Nie garb się!” Ale spójrzmy na ludzi jadących tramwajem czy idących ulicą. .Jakże smutne są skutki lekceważenia tych wskazówek.

Jak chodzić. Ten pan idzie z pochylonymi ramionami, z wyciągniętą ku przodowi głową, a nogi wloką się za nim, jakby za resztą ciała nie mogły nadążyć. Ta pani? – Nie, nie jest garbata. Ona tylko zgina plecy w ka- błąk, kurczy ramiona, które kryją zapadniętą klatkę piersiową. Inna schowała zupełnie szyję: wygląda, jakby głowa wyrastała jej z barków.

A ten pan nosi przed sobą pokaźny brzuszek: dźwiga go z trudem, sapiąc i człapiąc. Jakże mało kobiet i mężczyzn umie chodzić i poruszać się swobodnie, harmonijnie. Większość drepce, człapie, wali butami o bruk, stawia zbyt drobne czy też zbyt długie kroki.

Poprośmy kogoś, kto ma dar naśladowania, aby scharakteryzował nasz sposób chodzenia. Możliwe, że zaczniemy się śmiać, może będzie nam przykro: ale podchwyćmy najgroźniejszy błąd i starajmy się go pozbyć.

A więc: trzymaj się prosto! Podnieś głowę wysoko, choćby była przytłoczona ciężarem myśli. Prawidłowa postawa powoduje lepsze samopoczucie. Ramiona proste, nie pochylone ku przodowi. Rób wieczorem ćwiczenia: ręce zgięte w łokciach cofaj do tyłu 20 razy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>