GRUNT TO ZDROWIE

Czystość, dbałość o siebie jest poza wszystkim także nakazem tak fizycznego, jak i psychicznego zdrowia. Troska o nie jest nie tylko sprawą osobistą. Chory człowiek obarcza w pewnej mierze innych: finansowo, bo wymaga kuracji w szpitalach, sanatoriach, uzdrowiskach: osobiście, bo staje się przyczyną zmartwień, niepokojów i kłopotów rodziny lub otoczenia, nie mówiąc już o tym, że nie pracuje: co zaś najgorsze – bywa nosicielem zarazków.

Dbałość więc o zdrowie, oszczędzanie organizmu i sił jest, choćby to miało dziwnie brzmieć, również sprawą kultury i dobrych obyczajów. Prawidłowe odżywianie i racjonalny tryb życia mają, jak wiadomo, kolosalny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Gdy odżywiamy się niewłaściwie, powstają zaburzenia w przemianie materii, np. na skutek niedoboru pewnych koniecznych składników, to zaś z kolei powoduje zaburzenia systemu nerwowego i odbija się na stanie psychicznym: tracimy humor, odczuwamy zmęczenie i znużenie w pracy, niechęć do życia.

Zwierzę wie, co jeść: nawet w razie choroby potrafi znaleźć odpowiednie pożywienie. Człowiek w sprawach odżywiania kieruje się nie instynktem, lecz rozumem i wiedzą. Niejednokrotnie dla zdrowia trzeba zrezygnować z ulubionych potraw i smakołyków.

Słodycze na przykład są przeważnie bardzo łubiane. Tymczasem dzieciom nie wolno ich dawać w nadmiarze, bo tracą apetyt i łatwiej psują im się zęby. Dorośli powinni się wystrzegać słodyczy, jeżeli chcą uniknąć otyłości, która nie tylko szpeci i męczy, ale przyczynia się do utraty zdrowia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>