GDY PIENIĄDZE ZDRADZAJĄ CZ. II

,,Na pieniądze trzeba zapracować” – mówią wychowawcy i rodzice, szczególnie w wielu krajach za granicą. Dziecko nie dostaje tam pjensji za darmo. Rodzice płacą dziecku za wszelkie większe prace domowe, np. za sprzątanie mieszkania, zrobienie prania, wytrzepanie dywanów (naturalnie wykonuje to już młodzież) itp., a ponadto namawia się dzieci, młodzież do zarabiania poza domem (zjawisko powszechne w Stanach Zjednoczonych). Tam już 7-8- -letni chłopcy zarabiają, zbierając piłki na kortach tenisowych czy golfowych. Starsza młodzież zarabia strzyżeniem trawników, pracą w zautomatyzowanych pralniach, sprzedażą komisową itp.

To bezsprzecznie uczy „szacunku dla pieniędzy”, ale… może zbyt wielkiego? Praca zarobkowa dzieci i młodzieży w USA jest tak „modna”, że dotyczy nie tylko biedaków, ale także i dzieci z rodzin bardzo zamożnych, a także i milionerów.

W USA na ogół aż do przesady „szanuje się pieniądze”, ale czy u nas w wielu rodzinach nie przesadza się z brakiem szacunku dla pieniędzy? Czy nie za łatwo niektórzy rodzice dają „za darmo” dzieciom dość pokaźne sumy lub zaspokajają ich kosztowne zachcianki, nierzadko z uszczerbkiem dla całego domu? Może częściej trzeba mówić: „zarób, a sam sobie kupisz” lub „zapracuj na modną sukienkę, choćby dobrymi wynikami w nauce”?

W pieniądzach kryje się poważne niebezpieczeństwo. Ich młody posiadacz staje się pewny siebie, arogancki, a prowokowany przez innych – rozrzutny, z cudzej, bo ojcowskiej kieszeni. Nieraz taki młody człowiek sądzi, że za pieniądze można nabyć wszystko, nawet miłość, szczęście, wiedzę, powodzenie, że stanowią one nieoszacowane i jedyne dobro, absolutny cel, do którego trzeba dążyć wszelkimi sposobami. Nieprawda! Pieniądze właśnie są najbardziej zawodne. Prawdziwych przyjaciół, czystych uczuć, dobroci, szlachetności, dojrzałości wewnętrznej, czyli najwyższych wartości, nie uda się kupić nawet za największą sumę. .

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>