GDY MIJA MŁODOŚĆ CZ. II

Już nas jednak nie zdobi młodość, której „we wszystkim jest do twarzy”. Już wielu rzeczy nikt nam nie wybaczy, bo czego innego oczekuje się i żąda od dorosłych niż od młodzieży. Zakochana bez pamięci dziewczyna jest pełna powabu i czaru młodości: natomiast dojrzała niewiasta, jeśli nie umie zachować w tych sprawach umiaru, jest nie tylko śmieszna, ale może budzić niesmak. Nawet „szalonej” miłości do męża nie należy w tym wieku manifestować publicznie.

Gdy młodzi zachowują się nietaktownie, starsi mówią nieraz z pobłażaniem: „Mój Boże! Młodość!” Gdy robią to dorosłe osoby, niekiedy trudno im wybaczyć. Potargana głowa nie oszpeci młodej dziewczyny, ale rozczochrana starsza kobieta wygląda strasznie. W wieku dojrzałym uczesanie odgrywa ogromną rolę. Staranne i odpowiednio dobrane stanowi wielką ozdobę, niedbałe – nadaje całej sylwetce piętno niechlujstwa.

Młoda dziewczyna może zestawić w ubiorze kilka kontrastowych, śmiałych barw: doj,- rzala kobieta musi bardzo umiejętnie dobierać kolory. We Francji, gdy starsza pani wejdzie do sklepu i poprosi o sweter, polecają jej modele o jasnych, pastelowych barwach. Młodej dziewczynie zaproponują sweterki jaskrawe, a także czarne (czerń postarza, tylko więc młodość może sobie na nią pozwolić).

I jeszcze kilka słów o starszych panach. Są wśród nich tacy, którzy uważają, że czas ich omija: że po czterdziestce czy po sześćdziesiątce mogą być równie pociągający jak w dwudziestej wiośnie życia. Jakże się łudzą! Niech się przysłuchają rozmowom młodzieży, dla której człowiek czterdziestoletni jest już sędziwy. Starszy pan „tokujący” jest tak samo śmieszny jak przejrzała kokietka.

We wszystkim należy zachować umiar. Miłość jest najpiękniejszym darem życia i choć zależnie od wieku zmieniają się jej formy, potrzebna jest człowiekowi od urodzenia do śmierci.

Najlepiej chyba jest, gdy oboje małżonkowie równocześnie się starzeją. Chodzi tylko o to, by tej nieuniknionej „niedoli” w przykry sposób sobie nie wypominali. Młodość żony zależy w ogromnym stopniu od tego, jaki dla niej jest mąż. Jeżeli ją naprawdę kocha i otacza przyjaźnią, a także, nie bójmy się tych słów, uwielbieniem, będzie promieniowała młodością do końca swych dni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>