CZYSTOSC I HIGIENA

Można się ubrać jak najbardziej bogato, a razić brakiem czystości i wypielęgnowania. Pewna pedicurzystka mówiła ze wzgardą o swojej bardzo zamożnej klientce: „No tak, cóż z tego, że jest ładna i kosztownie ubrana – ja oglądam jej nogi”.

Czystość nie jest sprawą zamożności, ale wewnętrznej potrzeby i przyzwyczajeń. Wiemy z doświadczenia, że nieraz niezamożni bardziej dbają o czystość niż zamożni. Bywają ludzie zaniedbani i brudni przez cale życie, niezależnie od swej sytuacji materialnej, tak samo jak bywają osoby skrupulatnie przestrzegające czystości osobistej w każdych warunkach i okolicznościach.

Do czystości osobistej i otoczenia trzeba wdrażać dzieci od początku. Niemowlęta kąpiemy codziennie. Dlaczego z upływem czasu zaniedbujemy kąpiel codzienną dziecka? Dziecko przyzwyczajone do starannego mycia całego ciała będzie je uważało za rzecz nieodzowną. Jeśli się jednak pozwoli md na odstępstwa od tego zwyczaju, potem, kiedy stanie się …nastolatkiem, nieraz trzeba będzie z nim stoczyć „wojnę domową”, aby chociaż… umyło szyję.

Dla brudasa nie znajdujemy żadnego usprawiedliwienia. Wody jest wszędzie dość. A myć można całe ciało nie rozporządzając wanną. Wystarczy miska, mydło, szczotka lub myjka czy gąbka i ręcznik.

Oczywiście przyjemniej jest wejść do wanny albo pod ciepły prysznic i tam się szorować. Ale gdy nie posiadamy odpowiednich warunków, myjemy się w takich, jakie są. Musimy mieć nawyk, nałóg czystości.

Człowiek przyzwyczajony do czystości nie potrafi poruszać się, żyć nie umyty. Czuje się lepki, brudny i nieszczęśliwy. Kto ma nawyk codziennego mycia całego ciała, ten nie włoży na siebie nie upranej bielizny, nie oczyszczonego obuwia i nieświeżego ubrania.

Człowiek, który nauczył się dbać o schludność osobistą, zaczyna dbać o czystość, gdziekolwiek się zjawi. Nie rzuci papierka na ulicy, nie zaśmieci tramwaju. Dba o utrzymanie we wzorowym porządku narzędzi, maszyn, o ich dobry stan i estetyczny wygląd. Nie dopuszcza nawet do skrzypienia drzwi, zacinania się zamka czy nienaoliwienia trybów… Czystą osobę razi nieład w magazynie – okazja do mank i nadużyć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>