Człowiek „uparty jak osioł” jest niepokonany

Człowiek taktowny stara się nie rozdrażniać zawistnego i zazdrosnego, nie powodować, by „bladł z zawiści” lub „pękał z zazdrości”. Nie roztacza przed zawistnym wszystkich swoich skarbów’ i nie opowiada ani prawdziwych, ani tym bardziej zmyślonych historyjek, którymi mógłby dokuczyć zazdrosnemu.

Niestety, zawiść jest wśród nas bardzo rozpowszechniona. Pytano kiedyś Melchiora Wańkowicza, jaką przykrą cechą odznaczają się obecnie Polacy. Odpowiedział: „Zawiścią! Gorzej, bo często ’bezinteresowną!” A przecież zawiść to nie tylko dowód braku dojrzałości, lecz znajomości samego siebie, „On ma, a ja nie mam…” Ale gdybyśmy zapytali samych siebie: dlaczego? – odpowiedź nie byłaby pochlebna dla nas. „On” jest pewnie zdolniejszy, inteligentniejszy, pracowitszy, ba! kulturalniejszy, a może tylko ma więcej szczęścia i – przede wszystkim – umie sobą pokierować. A ty co? A więc, miły mój, nim wpłyniesz na mętne wody zawiści, zastanów się najpierw krytycznie nad samym sobą!

Uparty. Człowiek „uparty jak osioł” jest niepokonany. Upór ten wynika z braku rozumu i rozsądku. A z głupotą, jak wiadomo, „nawet bogowie walczą na próżno”. Jeśli do upartego nie przemawiają żadne argumenty, zostawmy go w spokoju, zwykle zbawiennej lekcji udziela samo życie,

Ale bywają też rozsądni uparci. Do takich nieraz trafia się rzeczowymi argumentami i… dyplomacją. Jeśli mamy dość inteligencji, aby nasze myśli 2»stały wypowiedziane słowami upartego, wówczas – brawo! – dokonaliśmy nie lada sztuki. Zaletą upartego bywa to, że gdy się uprze przy słusznej sprawie, przeważnie jest niezawodny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>